Az egyik legnagyobb károkat okozó hazai földrengést 31 szeizmikus esemény előzte meg, melyeket elsősorban Budán és Monor-Gomba környezetében észleltek. Maga a főrengés 1956. január 12-én 6 óra 46 perckor keletkezett. A szemtanúk visszaemlékezése szerint először egy mély morajlást lehetett hallani, majd pillanatnyi csend után az utak felszíne elkezdett mozogni, a fák és oszlopok ide-oda himbálóztak, a házak recsegtek-ropogtak. A földmozgást a budapesti, kalocsai, kecskeméti, szegedi, ógyallai, bécsi és campulumi szeizmológiai állomások is regisztrálták, így a rengés erejét (magnitúdóját) műszeres mérésekből lehetett kiszámítani.

 

Dunaharasztiban 3500 épületből 3144 megsérült, néhány haláleset és sebesülés is történt. Dunaharasztiban és Taksonyban 50-60 sírkő ledőlt, illetve elfordult, a kis mélységben levő ásott kutak majdnem kivétel nélkül homokosodtak. Taksonyban 3 cm széles repedés keletkezett a felszínen és néhány 4 cm-es átmérőjű iszapkrátert is megfigyeltek.

 

A földrengés során keletkezett apró iszapkráterek

A földrengés során keletkezett apró iszapkráterek

Az 1956-os dunaharaszti földrengés során keletkezett apró iszapkráterek. Jelenlétük arra utal, hogy a felszín alatt talajfolyósodás történt.

 

A népies nevén iszapkráternek, vagy iszapvulkánnak nevezett jelenség a földrengések hatására jön létre homokos területen. A vízzel átitatott homok a rengések hatására folyadékszerűen kezd viselkedni, azaz fellép a talajfolyósodás jelensége. Ha a talajfolyósodás a felszín alatti rétegben jön létre, előfordul, hogy a homokos víz a felszínre tör, mint egy apró „homokvulkán”.

A rengés Budapesten is okozott károkat, elsősorban Soroksáron. A budapesti melegforrások vízhozamára is jelentős hatással volt a földmozgás. A Rudas fürdő forrásaiban a vízhozamok a rengés után közvetlenül megnövekedtek, majd fokozatosan a földrengést megelőző érték alá csökkentek.

Épületkárok

Megrongálódott sírkő

Az 1956-os dunaharaszti földrengés során számos épület megrongálódott és sok sírkő ledőlt vagy kimozdult a helyéből.

 

A nagyobb földrengéseket általában több száz utórengés követi. Ezek területi eloszlása gyakran értékes felvilágosítást ad a rengéseket kiváltó aktív törésvonalak és zónák helyéről. A Dunaharasztit megrázó földrengést követő utórengések főleg a Duna bal partján lévő településeken okoztak károkat. A főrengés fészke valószínűleg a Bugyi magasrögtől északra, az Alsónémedi süllyedék és a Vörösvári-árok metszésvonalában lehetett.

A terület aktivitása 1956. után csökkent ugyan, de 1966-ban, 1974-ben és 1983-ban is voltak nagyobb rengések a környéken.


 

Tekintse meg a Duna2 Televízió összeállítását az 1956-os dunaharaszti földrengésről.

 

További fényképek az 1956-os dunaharaszti földrengés által okozott károkról:

Épületkárok

Épületkárok

Az 1956-os dunaharaszti földrengés során számos lakóépület megrongálódott....

 

Épületkárok

Épületkárok

....és lakhatatlanná vált.

 

A megrongálódott tanácsháza

A megrongálódott tanácsháza

Dunaharasztin a tanácsháza is súlyosan megsérült.

 

Taksonyban sírkövek rongálódtak

Taksonyban ledőlt nagy kőkereszt

Taksonyban sírkövek rongálódtak meg és egy nagy kőkereszt is ledőlt.

 

Taksonyban megrongálódott templom

Romhalmazzá vált hosszú téglakerítés Szigetszentmiklóson

Taksonyban súlyos károk érték a templomot, Szigetszentmiklóson pedig - többek között - egy hosszú téglakerítés is romhalmazzá vált.